Atkins diyeti nedir?

atkins-diyeti

Atkins diyeti bilindiği üzere en hızlı kilo verdiren ancak yüksek düzeyde irade gerektiren bir diyettir. Diyetin amacı, karbonhidrat tüketimini minimalize ederek bedenin yağ deposundan enerji üretmeye başlamasını bir an evvel sağlamaktır.

Bu nedenle de karbonhidrat tüketimi kesinlikle yasaktır. Ekmek yiyemezsiniz, şekerli gıdalar tüketemezsiniz. Atkins diyetinin bir diğer amacı da pankreası dinlendirmektir. Bu nedenle tatlı, ekşi, acı gibi tatlara bu diyette yer verilmemektedir.

Atkins diyeti yapmaya başlamadan önce yemeklerin yanında karbonhidrat tüketimi yapmamaya nekadar süre dayanabileceğinizi düşünmelisiniz. Makarna, pilav ve ekmeğin hayatınızdan çıkmasından söz ediyoruz. Atkins diyeti en fazla iki hafta yapılması önerilen şoke diyetlerden biridir. Aslında sporcu diyeti olarak da bilinir, çünkü kırmızı et ve yağda yumurta kırmak serbesttir. Diyette amaç, yağ hücrelerini yakmaktır. Bunun için de kas dokusundan kaybetmemek önemlidir.

Atkins diyeti üç aşama ile hayatımıza giriyor. Bu aşamalardan ilki, tanışma menüsü olarak adlandırılan diyete başlama faslıdır. Bu menüde yer alması gereken kıdalar karbonhidrat açısından fakir, yağ bakımından zengin gıdalardır. Kırmızı et, sosis, yumurta gibi besinler tanışma menüsünde yer alır. Devamında ise bedenin yağ yakmaya başlaması üzerine yani birkaç gün karbonhidrat alınmadığı takdirde vücut yağ hücrelerini yakmaya başladığında atkins diyeti de yağ yakma yani kilo verme aşamasına geçmiş olacaktır. Bu aşamada karbonhidrat alımı minimal oranda tutularak kırmızı et, omlet ve sosis gibi gıdaların tüketimine devam edilmektedir. Son olarak verilen kiloyu muhafaza etmek için de yine atkins diyetinin son detaylarına dikkat etmek gerekir. Bu detaylar, sebze çorbası ve kırmızı et tüketimi ile birlikte yne karbonhidrat almadan, tatlı tuzlu gıdalar tüketmeden atlatılması gereken bir aşamadan ibarettir.

Atkins diyeti yapmadan önce vucut kitle indexinize, yağ ve kas yapınıza bunların kilonuza orantısına dikkat etmelisiniz. Kas yapınızdan kaybetmemek için diyet boyunca karbonhidrat tüketmemelisiniz.

Atkins

Atkins diyeti nedir

Atkins diyeti uygulama

Atkins diyeti nedir?, 6.5 out of 10 based on 2 ratings
GD Star Rating
loading...
Bu diyet yazısına yorum yapın, veya takip edin.

One Response to “Atkins diyeti nedir?”

  1. berkuras diyor ki:

    Atkins diyeti yapmaya başlamadan önce yemeklerin yanında karbonhidrat tüketimi yapmamaya nekadar süre dayanabileceğinizi düşünmelisiniz. Makarna, pilav ve ekmeğin hayatınızdan çıkması gerekiyor çünkü bu diyeti yapacaksanız.

Diyet yazısına yorum yapın:

Bu sitede en güncel diyet ve diyet çeşitleri yer alır.