Çorba diyeti

corba-diyeti

Çorba diyeti, sağlıklı kilo verme yolunda özellikle aşırı kilolu kişiler için oluşturulmuş bir diyet çeşididir. Kilo fazlası çok olmayan kişilerin çok da tercih etmemesinde yarar olduğundan, yalnızca aşırı kilolu iseniz bu diyeti uygulamayı deneyin. Tabii aşırı kilolu olsanız da olmasanız da çorba diyetini uygulamadan önce doktorunuza danışmalı, onun da onayını aldıktan sonra diyete başlamalısınız.

Özel bir hastanenin aşırı kilolu, kalp hastaları üzerinde uyguladığı bu diyetin son derece olumlu sonuçlar vermesi üzerine çorba diyeti son derece popüler diyetlerden biri haline gelmiştir bir anda. Çorba diyeti ile bir haftada 4 kilo vermenin mümkün olduğunu duyunca biz de bu diyeti sizlerle paylaşarak kısa süre içerisinde çok kilo vermek isteyenler için bir faydamız dokunsun istedik. Bu diyet sayesinde bir haftada dört kilo veren pek çok kişi olduğu gibi, bu rakamı yakalayamayanlar da olmuştur. Bu yüzden diyeti uygularken yazanları harfiyen uygulamanız son derece önemlidir. Yoksa bir haftalık süre sonunda vereceğiniz kilo 1-3 kilo arasında değişecek şekilde olur.


Çorba diyetini uygularken, diğer bazı diyet çeşitleri için de geçerli olduğu üzere spor yapmaya son derece özen gösterilmelidir ve yapılan spor aktiviteleri de doktor onayı ile yapılmalıdır. Vücudunuzun olumsuz reaksiyon göstereceği aktiviteler, fayda yerine zarar getirebileceğinden, bu hususta da doktorunuz danışmanız son derece önemlidir. Diyet esnasında C vitamini maksimum düzeyde alınmalı, gerekirse her öğünde ve öğün aralarında C vitamini takviyesi yapılmalıdır. Başta da belirttiğimiz üzere bu diyet aşırı kilolu ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için uygulandığından, normal kilolu kişilerde ne tip sonuçlar doğuracağı ve kaç kilo vermekle sonuçlanacağını kesin olarak söylemek mümkün değil.


Bu diyet programından bahsetmeden önce, diyet esnasında içeceğiniz çorbanın tarifi ile başlayalım:

Çorbanın Malzemeleri:
4 havuç
300 gr taze fasulye
6 tane yeşil soğan
4 adet yeşil biber
1 demet maydanoz
1 top lahana (beyaz)
8-10 tane domates
Tuz, nane ve köri ekleyebilirsiniz isterseniz fakat çorbada yağ bulunmaması gerektiğini unutmayın.

Çorbanın Tarifi:

Sebzeler doğranır, üstünü geçecek kadar su ekleyip 10 dakika kaynatılır. Kısık ateşte sebzeler pişirilir. Pişen sebzeler robottan geçirilir.

Acıktığınızda dilediğiniz kadar içebileceğinizi unutmayın fakat bu çorba diyet esnasında tek başına tüketildiği takdirde besin yetmezliğine neden olabilir ve bu da çeşitli sağlık sorunları doğurur. Bu sebepten ötürü aşağıdaki önerilerle birlikte uygulamanız, farklı besin kaynakları da tüketmenizi sağlayacağından, sağlık sorunları çekmenizin de önüne geçecektir.

Bir gün sadece düşük kalorili meyvelerle birlikte bu çorbayı tüketmeniz iyi olacaktır fakat muzdan uzak durmalısınız. Unutmadan; en düşük kalorili meyve karpuzdur. Bir diğer gün, çiğ sebzeleri tüketebilirsiniz çorba ile birlikte. Baklagil ve meyvelerden ise uzak durun bu günde. Sonraki günde patates ve muz haricinde dilediğiniz kadar meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Dördüncü güne geldiğinizde ilk üç gün programa uyduysanız 2.5 – 3 kg vermiş olursunuz. Dördüncü günde 3 muz ve yağsız süt içebilirsiniz çorbaya ek olarak. Beşinci gün kırmızı et ve sebze tüketebilirsiniz. Yeşil sebzelerin yanı sıra az da olsa yağsız biftek yemeniz de fazla sorun teşkil etmez fakat yemeden durabiliyorsanız yemeyin. Altıncı günde fırında tavuk veya balık iyi olacaktır fakat diğer tüm günlerde olduğu gibi çorbayı ihmal etmeyin. Yedinci günde ise istediğiniz kadar bulgur ve sebze yiyebilirsiniz çorba ile birlikte. Geçen bir haftanın sonunda programa tam anlamıyla uyduysanız eğer, 4.5 – 7.5 kg arasında zayıflamış olacaksınız.

Çorba diyeti ile zayıflama

Çorba diyeti nedir

Çorba ve diyet

Çorba diyeti, 9.5 out of 10 based on 2 ratings
GD Star Rating
loading...
Bu diyet yazısına yorum yapın, veya takip edin.

One Response to “Çorba diyeti”

  1. derman diyor ki:

    bir haftada 4 kilo demişsiniz gerçekten denemeye başladım ve 2 kilo verdim ama sadece çorba içiyorum fakat ister istemez sağlığıma birşey olacak diye korkuyorum. bu diyeti haftalık uygulasam olurmu

Diyet yazısına yorum yapın:

Bu sitede en güncel diyet ve diyet çeşitleri yer alır.