Hızlı zayıflamanın zararları

hizli-zayiflamak-zararlimi

Zayıflamak için birbirinden farklı pek çok diyet programı olduğu ve bu diyetlerin sonuçlarının da çok çeşitlilik arz ettiği aşikar. Peki kimi diyetler bir hafta gibi bir sürede en fazla 1 kilo vermeyi sağlarken, kimi diyetler nasıl oluyor da bir haftada 8-10 kilo vermeyi sağlıyor? Bu sorunun cevabı sağlıklı zayıflama ve hızlı diyet arasındaki farkta gizli. Sağlıklı diyetlerde amaç, vücuda tüm besin kaynaklarından bir miktar almayı sağlamak ve bu doğrultuda yavaş ve kontrollü bir kilo verme süreci geçirilmesidir. Bu bağlamda hem protein, hem karbonhidrat, hem de yağ kaynaklı beslenen kişinin kilo vermesi bir nebze de olsa yavaş gerçekleşir fakat vücut sağlığı da riske girmemiş olur. Öte yandan hızlı diyet programları, kısa sürede yüksek miktarda kilo vermeyi vaad eder. Hızlı diyet programları bu yönden bakıldığında çok avantajlı gibi görünse de, hızlı diyetin zararları düşünüldüğünde, aslında hiç de faydalı olmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır.


Kilo vermeye olan ihtiyaç, başta bayanlar olmak üzere, özel günlerde had safhaya çıkar ve özellikle düğün gibi etkinlikler için bayanlar bir anda aşırı kilo vermeyi ve hayallerindeki gelinliği giyme gibi düşüncelere sahip olurlar. İşte bu amaçla çeşitli diyetler meydana gelmiştir fakat bu diyetler amaçları dışında kullanıldıklarında son derece büyük sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Normalde hızlı diyetlerin en fazla 3 gün uygulanması gerekirken kimi bayanlar verdikleri aşırı kilonun cazibesine kapılarak bu diyetlere devam etmekte ve hızlı diyetin zararları ile yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Peki hızlı diyetin ne gibi zararı vardır? İnsanlar neden bu diyetleri bilinçsizce uygulayıp soluğu hastane kapılarında alıyor?

Hızlı diyet, bir anda yüksek miktarda kilo vermeyi sağlar bu doğru. Fakat bu kilo, yağ yakma ile değil, aşırı su kaybı (dehidrasyon) sonucu gerçekleştiğinden ötürü diyet yapma bırakıldığında kaybedilen su çok kısa süre içerisinde geri alınır. Yani 2 – 3 günde verilen tüm kilolar belki de yalnızca bir gün içerisinde geri alınır. Çünkü hızlı diyetler, kilo vermenin mantığına da terstir. Kilo vermek aslında yakılan yağlar sonucu kaybedilen kilolar baz alınarak ifade edilir fakat hiçbir hızlı diyet maç itibarı ile yağ yakmayı rehber edinmediğinden, hiçbir hızlı diyet programı ile kilo verme sağlanmış olmaz demek, yanlış olmayacaktır.


Bu diyetler aşırı su kaybına neden olduğundan ötürü, böbrekler için de son derece zararlıdır. Bu yüzden dolaşım sistemi de olumsuz etkilenmektedir. Hele ki uzun süreli uygulandığı takdirde hızlı diyetlerin zararı çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır ve ciddi sağlık vak’alarının doğmasına neden olacaktır. Ayrıca hızlı diyetler, karbonhidrat yönünden de bir hayli fakir olduğundan, vücuda alınması gereken karbonhidrat da alınmamış olacak; bu da çeşitli sağlık problemlerine neden olacaktır.

Kısacası hızlı diyetlerle kısa süre içerisinde kilo kaybı yaşandığı doğru olsa da, bunun adı “zayıflamak” değildir. Sürekli zayıf görünmek için bu diyetleri devamlı uygulamak ve bir yaşam biçimi haline getirmek şarttır ki bu da koşa koşa ölüme gitmek demek olacağından, doktorunuz müsaade etmediği sürece hızlı diyetlerden uzak durmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Sağlık, pazarda satılan bir meta değildir ve kıymeti eldeyken bilinmelidir. Herkes zarif ve narin bir vücuda sahip olmak ister fakat nasıl ki hiçbir şey kolay elde edilmiyorsa, kilo da bu kadar kısa sürede verilmez. Hızlı diyetin zararlarını yaşayarak tecrübe etmenin size sağlayacağı hiçbir fayda olmayacağını da belirterek, sağlıklı zayıflama yöntemlerini uygulamanız tavsiyesiyle yazımızı bitiriyoruz.

Hızlı kilo vermek

Hızlı zayıflamak

Hızla kilo verme

Hızlı zayıflamanın zararları, 6.0 out of 10 based on 2 ratings
GD Star Rating
loading...
Bu diyet yazısına yorum yapın, veya takip edin.

Diyet yazısına yorum yapın:

Bu sitede en güncel diyet ve diyet çeşitleri yer alır.