Tansiyon hastaları diyet yapabilir mi?

tansiyon-hastalari-diyet

Kilo vermek isteyen kişilerin ortak sorunu açlığa dayanamama ve tansiyon problemleri yaşamalarıdır. Açlık nedeniyle tansiyonu çok fazla düşen veya çok fazla çıkan kişiler, olası yaşayabilecekleri gerçek sağlık sorunları hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi değildirler. Bu nedenle de tansiyon hastası olmalarına rağmen diyet yapmakta, aslında yanlış şekilde diyet yapmakta ısrarcı olurlar.

Tansiyon hastaları elbette diyet yapabilir. Ancak, diyet yapmanın gereklerini yerine getirmelidirler. Aç kalarak kilo vermek artık yanlış bir tutum olarak kabul görmeye başladı, yıllardır bilinen yemezsen kilo verirsin.. Kilo vermek için ağzını tutman yeterlidir.. Bilgilerine artık baş vurmuyoruz..

Kilo vermek isteyen tansiyon hastalarının yapmaları gereken, spor yapmaları ve su tüketmeleridir. Çünkü, tansiyon sorunu kişinin kan dolaşım hızıyla ve kalp ritminin buna bağlı olarak hızlanması veya yavaşlamasıyla alakalıdır. Kalp sağlığını korumak için diyet yaparken, kalp sağlığını riske atanlar diyet değil intihar eylemi yapıyor sayılırlar. Çünkü, kalp dostu diyetler de var ve bunları sadece tansiyon hastalarının değil, diyet yapan herkesin bilmesi, uygulaması gerekir. Diyet yaparken, yağlı gıdalar tüketirken nasıl olsa az yiyorum, bir şey olmaz dememek gerekir. Ara öğünlere ağırlık vermeli, günde en az altı öğün beslenmeye özen göstermelidir.

Sizlere şimdi, tansiyon hastası bir bireyin diyet lisesinde olması gereken program çizelgesini veriyoruz.

Sabah yemeği: Tatlı ve tuzlu tüketimine dikkat ederek yağsız peynir ve yulaf ekmeği tercih etmelidir. Yüksek tansiyon sorunu varsa çay kahve yerine meyve suyu veya süt tercih edilmelidir.

Ara öğün: Bir adet mevsim meyvesi, bir porsiyon olmalıdır.

Öğle yemeği: Öğlen en zengin menüdür. Burada yer alması gereken yaz kış çorbadır. Öğle yemeğinde bir kase çorba, en güzeli de mercimek veye sebze çorbası tercih edilmelidir.

Ara öğün: Ara öğünümüz mutlaka süt veya yoğurt içermelidir. Meyveli yoğurt veya sütlü bir tatlı idealdir.

Akşam yemeği: Akşam yemeğinde mümkün olduğunda ekmek tüketmeden, balık veya tavuk et tercih ederek yanında bol yeşillik veya salatalık ile alınan gıdalar olmalıdır.

Ara öğün: Atlanmaması gereken öğündür. Kesinlikle çerez türü şeyler olmamalı, tek porsiyon meyve olarak alınmalıdır.

Ara öğünler, öğünlerden bir saat sonra, ana öğünler arası da en az 3 saat mesafe olarak program uygulanmalıdır. Programda kullanacağınız besinlerin tuzlu, yağlı olmamasına ve özellikle çiçek yağı kullanılmamasına özen göstermek gerekir.

Tansiyon ve diyet

Tansiyon hastası diyet

Yüksek tansiyon diyet

GD Star Rating
loading...
Bu diyet yazısına yorum yapın, veya takip edin.

2 Responses to “Tansiyon hastaları diyet yapabilir mi?”

 1. Can Bozkurt diyor ki:

  Yapabilir ama bence çok dikkatli olmaları gerek. Benim teyzemde tansiyon hastası ayriyetten kilo problemi var kilo vereyim derken hastanelik oldu

  • melıha kuşgöz diyor ki:

   hiper tansıyon hastasıyım kilovermek istiyorum ne yapabilirim öğrenmekistiyorum 24 yaşında yım70 klodayım 3yılönce her bilayf diyem şek kulandım 15 kilo verdim ama doum yaptıgrnekialdım şu anda 70 kilo dayım
   herbidiyeti yapamıyorum

Diyet yazısına yorum yapın:

Bu sitede en güncel diyet ve diyet çeşitleri yer alır.