Tansiyon hastaları nasıl beslenmeli?

tansiyon-hastaligi

Yaşın ilerlemesine de bağlı olarak yaşanılan tansiyon sorunları, kişilerin beslenme alışkanlıklarını düzenlemesine neden olmaktadır. Kişiler, düşük veya yüksek tansiyon sorununa göre yeni beslenme alışkanlıkları edinmek zorundadırlar. Bu durum, kişilerin yaşamlarında kalıcı değişikliklerin olmasına, hatta tansiyon hastasının ailesinde yemek alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesinde etkilidir. Yazımızda yükse tansiyon ve düşük tansiyon sorunlarına değineceğiz. Bu sorunlar yaşandığında ne yapmak gerekir? Tansiyonu çıkan hastaya ilk müdahale ne olmalıdır? Tansiyonu inen hastaya ilk yardım nasıl uygulanmalıdır? Tansiyon sorunu ırsi olabilir mi? Tansiyon hastalarının beslenmeleri neden önemlidir?

Öncelikle tansiyon hastalığının ırsi olup olmadığına değinmek istiyoruz. Tansiyon ırsi değildir. Çünkü, beslenme ve yaşam alışkanlıklarının bir getirisidir. Az hareket ediyor, protein açısından kuvvetli besinler tüketiyorsanız tansiyon hastası olabilirsiniz demektir. Tansiyon, hareket alanının darlığı yani spor yapmama, sağlıklı beslenmeme gibi sorunların bir neticesidir. Tabi ki yaşlanma bu etkenlerin içerisinde en güçlü olandır.

Yüksek tansiyon sorunu olan hastaların çok fazla tuzlu, asitli, ekşi hatta tatlı gıdalar tüketmesi zararlıdır. Tansiyonun yükselmesine neden olabilecek bu tür besinler, kişilerde beyin kanamasına varacak derecede ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Yüksek tansiyon ciddi bir sağlık sorunudur. Baş ağrısı ile kendisini belli eden yüksek tansiyon, burun kanaması ve ense ağrısı ile de ortaya çıkabilir. Tansiyon hapı kullanmak, sabahları veya yemeklerden sonra bu haplardan almak, tansiyonunuzu dengede tutmak için her zaman yeterli olmayabilir. Bu nedenle, tansiyon hastasının beslenme karakteri önemlidir.

Aynı şekilde düşük tansiyon sorunu olan kişilerinde bu sorunla mücadele etme de yeni yöntemler geliştirmesi gerekir. Düşük tansiyon sorunu olan hastaların uzun süre aç kalmamaları, tansiyonlarının düşmesine neden olan rutin bir takım olayların içinde olmamaya özen göstermeleri ve tansiyonlarının aniden düşme tehlikesine karşın çatnalarında çikolata, şeker gibi ufak jokerler bulundurmaları gerekir.

Hep karıştırılır, yazımızda da yer vermek istedin bu nedenle tansiyonu düşene tuzlu ayran, tansionu çıkana limon suyu içirilir.

Tansiyon hastalığı tedavi

Tansiyon hastalığı beslenme

Tansiyon diyeti

Tansiyon hastaları nasıl beslenmeli?, 5.8 out of 10 based on 5 ratings
GD Star Rating
loading...
Bu diyet yazısına yorum yapın, veya takip edin.

Diyet yazısına yorum yapın:

Bu sitede en güncel diyet ve diyet çeşitleri yer alır.