Yanık tedavisi nasıl yapılır?

yanik-tedavisi

Çeşitli ev kazaları veya güneşte fazla kalma nedeniyle yanık meydana gelmektedir. İnsanlar, ciltlerinde iz kalmasının dışında acılı bir süreç olan tedavi süreci nedeniyle de yanık söz konusu olduğunda tedirgin olurlar. Aslında yanık tedavisinde doğru bilinen yanlışlar, yanan bölgenin tedavi süresinin de uzamasına neden olmaktadır. Doğa, bizlere türlü sorunlar karşısında neyi nasıl kullanmamızı öğretmez ancak gereken malzemeleri bize sunar. Bizim yapmamız gereken, neyi nerede ve nasıl kullanacağımızı doğru tayin etmek, öğrenmektir.

Özellikle küçük çocukların ev kazalarında çay dökülmesi, sıcak suyun devrilmesi gibi istenmeyen durumlarda yanık sorunlarıyla baş başa kaldığını biliyoruz. Veya biz, masamızda çalışırken çay veya kahvenin sıcaklığını elimizin üstünde hissedebiliriz! Böyle durumlarda yaygın olarak yanan bölgeye soğuk su veya buz tutmaktır. Aslında bu davranış o kadar yanlıştır ki, yanığın derecesine bağlı olarak su toplamasına ve sıcaklığını daha derinlere hapsetmesine neden olmaktadır. Krem sürmek, diş macunu sürmek, yoğurt sürmek gibi uygulamalar da son derece yanlıştır..

Peki ne yapılır? Yanık meydana geldiğinde en uygun ilk yardım nasıl olmalıdır?

İster güneş yanığı olsun, ister su çay vs yanığı olsun yanıkların tamamında yanan bölgeye çiğ patates koyulmalıdır. Patates rendelenerek yanık olan bölgeye koyulduğunda yanığın ateşini çeker. Patatesler bir süre sonra sımsıcak olur, ciltteki sıcaklık düşmeye başlar. Ve asla su toplamaz, yanık derecesini bu ilkyardım ile düşürebilirsiniz. Ciddi yanıkları patates sayesinde normal yanıklar gibi algılarsınız. Eğer yanık çok ciddi boyutlarda ise, patatesi rendeleyerek kullanabilir, rendelerken çıkan patates suyunu da yine değerlendirebilirsiniz. Bir şişeye alabileceğiniz patates suyunu yanık bölgeye zaman zaman sıkarak acısını azaltabilirsiniz.

Patates, yanığa sürüldüğünde yanıkta siyah bir görünüm olacaktır. Bu, patatesin içeriğinin oksitlenmesi ve yanığı tedavi etmesi süresince normaldir.

Yanık

Yanık tedavileri

Yanık dereceleri

GD Star Rating
loading...
Bu diyet yazısına yorum yapın, veya takip edin.

Diyet yazısına yorum yapın:

Bu sitede en güncel diyet ve diyet çeşitleri yer alır.